Bł. Aniela Salawa patronką Gminy Siepraw (foto)

10 września 2022

W roku setnej rocznicy śmierci bł. Aniela Salwa została ogłoszona patronką Gminy Siepraw, z której pochodziła.

 

Uroczystościom w liturgiczne wspomnienie polskiej mistyczki, tercjarki franciszkańskiej i służącej przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. 

 

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na podobny sposób, w jaki św. Paweł pisząc list do Tymoteusza i Maryja w Magnificat oddają chwałę Bogu, bo doświadczyli miłosierdzia, bo „wiedzą, z jakich niskości wydobył ich Bóg, by sławiły ich kolejne pokolenia chrześcijan”.

Homilja abp.Jedraszewskiego

 

Odwołując się do Bożego planu zbawienia zrealizowanego w Jezusie Chrystusie, metropolita krakowski wskazał na rozwój polskiej państwowości związany z chrystianizacją i naznaczenie konkretnych regionów życiem i działalnością świętych. W tym kontekście wskazał na bł. Anielę Salawę, która w setną rocznicę śmierci została ogłoszona patronką Gminy Siepraw. 

 

Widziała ludzką nędzę, której chciała służyć i w tej służbie upatrywać wypełnianie woli Bożej – mówił abp Marek Jędraszewski dodając, że bł. Aniela Salawa była pomocą domową u różnych rodzin w Krakowie mimo słabego zdrowia. Metropolita krakowski przypomniał, że była członkinią Arcybractwa Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Sodalicji Mariańskiej i Stowarzyszenia Sług Katolickich w Krakowie (tzw. zytek), a w 1899 r. złożyła ślub czystości. W Trzecim Zakonie św. Franciszka przyjęła imię Teresa. W czasie I wojny światowej niosła pomoc rannym żołnierzom i jeńcom wojennym. 

 

Swoje ciężkie choroby przeżywała w duchu wiary i łączyła je z cierpieniami Chrystusa dla zbawienia świata.

 

Przyjmowała te cierpienia w milczeniu uważając, że właśnie cichym męczeństwem jest najbardziej bliska miłosiernemu Sercu Pana Jezusa i najbardziej przyczynia się do zbawienia świata – mówił arcybiskup dodając, że ci, którzy ją znali, z jej wzoru życia czerpali natchnienia do tego, „jak zmagać się z tym, co boli, co poniża, co niełatwe, a co jednak – jeśli jest złączone z Chrystusowym krzyżem – przyjmuje wartość prawdziwie zbawczą”.

 

 

Zwracając się do mieszkańców Gminy Siepraw, metropolita powiedział, że bł. Aniela uczy, jak zachować się w czasach niełatwych – naznaczonych wojną czy inflacją – które są dziś „szczególnym wyzwaniem, próbą wiary i miłości”. Podkreślił, że te wyzwania trzeba umieć przyjąć „w duchu wiary i ofiary”, po to, „aby mogły w naszych sercach zatriumfować ostatecznie wartości duchowe, a nie materialne”.

 

Obierając ją za patronkę prosimy ją o odwagę naszych serc i umysłów, by móc wraz z nią i za nią wołać do Jezusa: wspomóż nas swoją łaską – zakończył arcybiskup.

 

Aniela Salawa urodziła się 9 września 1881 r. w Sieprawiu, a zmarła 12 marca 1922 r. w Krakowie. Jan Paweł II beatyfikował ją 13 sierpnia 1991 r. podczas Mszy św. na Rynku Głównym w Krakowie. Wspomnienie liturgiczne wyznaczono na dzień jej urodzin, czyli 9 września.

 
 
Źródło: Archidiecezja Krakowska

 

GALERIA

Czytaj również...

Napisz do nas

redakcja@sieprawinfo.pl

14 maja 2024
Wycieczka na Górę Żar (foto/wideo)
14 maja 2024
Policjanci z Komisariatu Policji w Świątnikach Górnych ustalili i zatrzymali 19-latka, odpowiedzialnego za celowe

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi