Czynimy wspólnie dobro! 1.5% na Bonifraterską Fundację Dobroczynną

07 marca 2023

Bonifraterska Fundacja Dobroczynna to instytucja pewnie części z Państwa już znana. Mieliśmy okazję spotkać się podczas wielu wspólnych przedsięwzięć, zbiórek, kiermaszów i innych wydarzeń.

 

Dziś pragniemy nieco bardziej, acz krótko, przybliżyć Państwu naszą ponad 100-letnią historię oraz nasze aktualne działania.

 

Jako Fundacja obchodzimy w tym roku nasze 10-lecie, ale jako ośrodek wsparcia dla osób z niepełnosprawnością funkcjonujemy już od 1977 roku (zaś w 2000 roku wybudowano Centrum Warsztatowo-Rehabilitacyjne). Jednak historia tego miejsca sięga aż 1913 roku, odkąd to Bracia Bonifratrzy z Krakowa zakupili od Karola Sławeńskiego ziemię pod uprawę tak aby zapewnić sobie zaplecze produktów rolnych dla Szpitala prowadzonego do dziś przy ul. Trynitarskiej w Krakowie. Zakładając tym samym Konwent Ojców Bonifratrów Konary-Zielona.

 

Gdy Bonifratrzy dotarli na Zieloną rozpoczęli wieloletnią budowę tego miejsca tak aby służyło ono najbardziej potrzebującym. Dziś kontynuujemy to dzieło tworząc Bonifraterską Fundację Dobroczynną. Nasze zadania to przede wszystkim pomoc dorosłym osobom z niepełnosprawnością (głównie intelektualną i zaburzeniami psychicznymi – blisko 190 osób korzystających z czterech ośrodków: Warsztatu Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Zakładu Aktywności Zawodowej, Domu Pomocy Społecznej), ale od kilku lat tworzymy także ofertę dla najmłodszych (serdecznie zapraszamy na warsztaty: pszczelarskie, koniarskie, ogrodnicze, rękodzielnicze oraz na półkolonie letnie oraz zimowe). Chcemy aby nasza Fundacja była miejscem integracji, otwartym na wzajemne poznawanie się różnych osób, na różnych poziomach funkcjonowania. Naszym celem bowiem jest nie tylko tworzenie jak najlepszych warunków do rehabilitacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnością ale także czynny udział w przełamywaniu stereotypów wobec tychże a także aktywny ich udział w życiu społeczności lokalnej. Także dlatego organizujemy liczne: imprezy okolicznościowe, wyjazdy integracyjne, projekty (w tym europejskie), kiermasze i wystawy. Wszystkie te wydarzenia mają za zadanie umożliwić naszym podopiecznym, wspólnocie lokalnej i wszystkim ludziom o otwartych sercach wspólne zapoznanie się i współpracę. 

 

 

Olbrzymim walorem tego miejsca (popularnie określanym jako „Konary-Zielona”) jest jego położenie. Znajduje się tutaj malownicze, zaciszne miejsce, pełne kwiatów, łąk i sadów, w którym można się zakochać! To jak ono wygląda to nie tylko zasługa samych walorów przyrodniczych ale także pracy osób z niepełnosprawnościami, którzy w ramach swojej rehabilitacji zawodowej wraz z terapeutami, dbają nie tylko o naszą zieleń ale także o zwierzęta. Od lat bowiem funkcjonuje u nas “Stajnia na Zielonej“, która jest zarówno hotelem dla koni jak i miejscem nauki i jazd rekreacyjnych, na które serdecznie zapraszamy. Dodatkowym efektem pracy naszych podopiecznych jest ekologiczna żywność oraz produkty pochodzenia pszczelarskiego, które można u nas zakupić (w Sklepie stacjonarnym przy ul. Bonifraterskiej 11 oraz przez internet) wspierając przy tym rehabilitację osób z niepełnosprawnością. Serdecznie Państwa zapraszamy do skorzystania z naszych terenów zielonych bowiem są one otwarte dla wszystkich!

 

 

W tym roku naszą największą bolączką jest przeciekający dach w Centrum Warsztatowo-Rehabilitacyjnym. Jest to ok 3 tys. m2 dachu, który wymaga gruntowego remontu. Dlatego jak tylko możemy to prosimy o wsparcie w wymianie dachu wszystkich ludzi dobrej woli! Możliwości jest wiele  w zależności od indywidualnych możliwości. W tym okresie rozliczeniowym serdecznie prosimy o przekazanie 1.5% na rzecz Fundacji KRS: 0000487244, które zostaną przekazane właśnie na tę potrzebną inwestycje. Inne możliwości wsparcia to oczywiście darowizna finansowa, rzeczowa ale również udział w naszych warsztatach, wydarzeniach czy zakup naszego rękodzieła czy produktów. 

 

Aby poczytać o tym więcej zapraszamy na www.bonifundo.pl, zapraszamy do polubienia naszego funpage facebook.com/bonifundo

 

 

GALERIA

Czytaj również...

Napisz do nas

redakcja@sieprawinfo.pl

14 maja 2024
Wycieczka na Górę Żar (foto/wideo)
14 maja 2024
Policjanci z Komisariatu Policji w Świątnikach Górnych ustalili i zatrzymali 19-latka, odpowiedzialnego za celowe

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi