Diabelski kamień (foto/wideo)

04 maja 2024

Diabelski Kamień to ogromny głaz znajdujący się u wschodnich podnóży Grodziska (618 m) w Beskidzie Wyspowym.

 

Skała ma imponujące rozmiary – ok. 65 m długości, do 12 m szerokości i 17 – 20 m wysokości i naprawdę robi wrażenie! Jej powierzchnia ma niejednolitą formę – występują tu liczne wnęki i pęknięcia, widocznych jest też 5 ciemniejszych zagłębień – wg lokalnych podań są to ślady czarcich pazurów! Pewnego smaczku tym legendom dodaje fakt, że „Diabelski kamień” sąsiaduje z „Pustelnią Szczyrzycką”, którą do niedawna zamieszkiwał pustelnik z klasztoru w Szczyrzycu.

 

Od strony zachodniej kamień ma wysoką i odchyloną od pionu ścianę, tworzącą skalny okap.  Na szczycie zamontowano metalowy krzyż, drugi – drewniany znajduje się u podnóża kamienia.Diabelski Kamień zbudowany jest z piaskowców ciężkowickich, jest pomnikiem przyrody nieożywionej.

 

Pustelnia i Diabelski Kamień – znajdują się przy drodze prowadzącej z Raciechowic przez Dąbie do Szczyrzyca, przy osiedlu (przystanek autobusowy) Podkamień. Przy drodze obecnie Gmina Raciechowice buduje spore parkingi bezpośrednio nad nimi znajduje się wzniesienie z Diabelskim Kamieniem i Pustelnią. Wchodzimy tu stromą ścieżką przez las, która jest jednocześnie oryginalną drogą krzyżową.

 

Legendy o „Diabelskim Kamieniu”Z miejscem tym związanych jest kilka legend. Według jednej z nich kamieniem tym diabeł chciał zburzyć klasztor Cystersów w Szczyrzycu, kiedy jednak usłyszał dźwięk dzwonu z klasztornego kościoła upuścił go kilka kilometrów od celu. Inna legenda opowiada o grajku, który wracał z wesela, wtedy zatrzymał go diabeł, który zażądał od chłopaka, by przygrywał mu do tańca, za co wynagrodził go workiem złotych dukatów. Grajek miał jednak wyrzuty sumienia i przekazał skarb na budowę klasztoru w Szczyrzycu. Ale diabeł dowiedział się o tym od czarownicy z Łysej Góry i postanowił przeszkodzić w budowie świątyni. Kiedy zmierzał do Szczyrzyca z ogromnym kamieniem, którym chciał zniszczyć budowlę, opiekująca się klasztorem Matka Boża sprawiła, że diabeł stracił swoją czarcią moc i upuścił głaz kilka kilometrów od celu.Na ścianie kamienia widocznych jest 5 ciemniejszych zagłębień – wg lokalnych podań są to ślady diabelskich pazurów.

 

 

Pewnego smaczku tym legendom dodaje fakt, że „Diabelski kamień” sąsiaduje z „Pustelnią Szczyrzycką”, którą do niedawna zamieszkiwał eremita (pustelnik z klasztoru w Szczyrzycu). Hodował on pszczoły, kozy, spał w otwartej trumnie i codziennie chodził na mszę do klasztoru w Szczyrzycu. Zmarł w 1992 r. Przez kilka lat pomieszkiwał tu jeszcze inny zakonnik. Obok pustelni stoi drewniana kaplica, wzdłuż ścieżki ustawione są oryginalne stacje drogi krzyżowej.

 

Zespół Pustelni św. BenedyktaGeneza Pustelni św. Benedykta sięga 1810 r. – wtedy to w szczelinie Diabelskiego Kamienia osiedlił się pierwszy pustelnik – Andrzej Grzybkowski. Obecny domek pustelnika i kaplica pochodzą z 1886 r. i wybudowane zostały staraniem pustelnika Andrzeja Rapa (podobnie jak nieistniejąca już dziś kapliczka wybudowana u stóp wzgórza). W drewnianym domku pustelnika znajduje się jedna izba oraz przedsionek.

 

Kaplica p.w. Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej wybudowana została zgodnie z ówczesną tradycją – z belek drewna iglastego,deskowanych z obu stron. We wnętrzu kaplicy znajduje się neobarokowy drewniany ołtarz z obrazem z przedstawieniem ukrzyżowania oraz obraz Madonny z Dzieciątkiem.

 
 
 
Źródło: gorydlaciebie.pl/

 

GALERIA

Przeglądanie zdjęć jest możliwe na dwa sposoby. Przewijanie strzałkami obok dużego zdjęcia, lub kliknięcie w duże zdjęcie i przeglądanie zdjęć w pełnym rozmiarze.

Czytaj również...

Napisz do nas

redakcja@sieprawinfo.pl

14 maja 2024
Wycieczka na Górę Żar (foto/wideo)
14 maja 2024
Policjanci z Komisariatu Policji w Świątnikach Górnych ustalili i zatrzymali 19-latka, odpowiedzialnego za celowe

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi