Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany:

 

korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;

korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h;

sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;

zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO, UWR, kolumna pieszych);w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h z zachowaniem następujących zasad:jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;zachowanie szczególnej ostrożności;ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

 

Hulajnoga elektryczna: zakazy

 

Przepisy zabraniają:

kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;

przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;

ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów;

czepiania się pojazdów;jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;

ciągnięcia za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.

 

Hulajnoga elektryczna: parkowanie

Dopuszcza się postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbardziej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.

 

Urządzenia Transportu Osobistego

 

Urządzenie transportu osobistego (UTO) – to pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe np. deskorolka elektryczna, urządzenie samobalansujące.

 

 

UTO: uprawnienia

 

od osób w  wieku od 10 do 18 roku życia, wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T;

od osób które ukończyły 18 lat nie wymaga się uprawnień;

dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

 

UTO: korzystanie z drogi

 

Kierujący urządzeniem UTO nie może korzystać z jezdni. Jest obowiązany korzystać z:

 

drogi dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów może korzystać z chodnika.Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, kierujący UTO musi zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym.

 

UTO: obowiązki

 

Osoba poruszająca się na UTO jest obowiązana:

 

zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu;

jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;zachować bezpieczny odstępu – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO, UWR, kolumna pieszych).

 

UTO: zakazy

 

Kierującemu urządzeniem transportu osobistego zabrania się:

 

kierowania w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie,ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;

przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;

czepiania się pojazdów;

ciągnięcia za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku;

 

UTO: parkowanie

Dopuszcza się postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbardziej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.

 

Źródło:KPP Myślenice

Czytaj również...

03 października 2023

Hulajnoga elektryczna, czy UTO ? Nieważne co wybierzesz, ważne by było bezpiecznie

Piękna pogoda sprawia, że na drogach pojawia się coraz więcej użytkowników hulajnóg elektrycznych oraz UTO (urządzeń transportu osobistego).

 

Warto więc przypomnieć o zasadach korzystania z tych urządzeń. Wszystkie osoby korzystające z tego typu sprzętów są uczestnikami ruchu drogowego i mają zarówno prawa, jak i obowiązki.

 

Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

 

Hulajnoga elektryczna: uprawnienia

od osób w wieku od 10 do 18 roku życia, wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T;

 

od osób które ukończyły 18 lat nie wymaga się uprawnień;

dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

Napisz do nas

redakcja@sieprawinfo.pl

21 grudnia 2024
Sieprawski Jarmark Świąteczny (foto)
19 grudnia 2024
Wczoraj (18.12.br) policjanci z myślenickiej grupy SPEED zatrzymali do kontroli drogowej kierującego volkswagenem młodego

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi