Inauguracja 192. sezonu flisackiego w Sromowcach Wyżnych

21 kwietnia 2024

Gromadząc się na Eucharystii, zobowiązujecie się do tego, by w swej codziennej niełatwej pracy potwierdzać wyznanie św. Piotra.

 

Potwierdzać je w majestacie piękna tego świata, w majestacie gór: Trzech Koron, Dunajca, i widzieć w tym świecie owoc stwórczych rąk Pana Boga - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. odprawionej na rozpoczęcie sezonu flisackiego w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sromowcach Wyżnych.

 

Na początku proboszcz parafii, ks. Rafał Jurczasiak, przypomniał, że wspólnotę flisaków tworzą mieszkańcy parafii Szczawnica, Krościenko, Czorsztyn, Sromowce Niżne oraz Sromowce Wyżne. Powitał zebranych oraz poprosił arcybiskupa o przewodniczenie Mszy Świętej.

 

Nawiązując do Ewangelii, arcybiskup zauważył, że pierwsze wyznanie wiary Piotra miało miejsce u samych źródeł Jordanu, gdzie znajdowały się ruiny pogańskiej świątyni. „Ty jesteś Piotr, czyli Skała, a na tej skale zbuduję mój Kościół a bramy piekieł go nie przemogą” – powiedział Zbawiciel. W Synagodze w Kafarnaum słuchacze odstąpili od Jezusa. „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga” – wyznał wtedy Piotr. – Gromadząc się na Eucharystii zobowiązujecie się do tego, by w swej codziennej niełatwej pracy potwierdzać wyznanie św. Piotra. Potwierdzać je w majestacie piękna tego świata, w majestacie gór: Trzech Koron, Dunajca, i widzieć w tym świecie owoc stwórczych rąk Pana Boga. Wyznawać wiarę w Chrystusa, by dostrzegać wszędzie Jego stwórczą obecność – powiedział metropolita. Stwierdził, że wiarą należy się zachwycić i dzielić z innymi. – Umieć tak pięknie patrzeć na świat. Umieć dostrzec w tym cudownym świecie godność człowieka, który nie jest wiele mniejszy od aniołów, a który może świadomie, z miłością wielbić Boga – wskazał.

 

 

Zauważył, że należy prosić Ojca o mądrość i odwagę wyznawania Chrystusa nie tylko wobec piękna stworzenia, ale także pośród współczesnego zamieszania i odrzucania Boga. Przypomniał, że św. Jan Paweł II, a także jego następca papież Benedykt XVI ubolewali and tym, że dewizą życia wielu współczesnych Europejczyków jest „żyć tak, jakby Boga nie było”. – Stąd obojętność na Niego, na Jego Ewangelię i życie po swojemu, według własnych reguł i widzenia świata, najczęściej bardzo egoistycznego. Życie, które sprawia, że poświęca się dla sukcesu, przyjemności i wygody osobistej, nawet życie innych ludzi. Stąd programy aborcji i eutanazji, bo po co robić sobie problemy z życia innego człowieka, gdy trzeba żyć za wszelką cenę, osiągając przyjemność? To istota obecnej kontrowersji, która nas wszystkich dotyka – przyznał  i dodał, że te kontrowersje i podziały dotykają każdego, kto jest zanurzony w tym świecie. – Wiedząc że taki jest świat, tym bardziej musimy zdawać sobie sprawę jak ważną rzeczą jest mieć odwagę za św. Piotrem Opoką mówić do Chrystusa osobiście, a także wobec innych, również Jego przeciwników: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego” – podkreślił. Przypominał dzieje Piotra, który po zesłaniu Ducha Świętego odważnie głosił Ewangelię i dokonywał wielu cudów w imię Zbawiciela, a ostatecznie w imię miłości dla Niego oddał swe życie.

 

Prosimy Boga o błogosławieństwo na rozpoczynający się sezon flisacki. Prosimy o pogodę, o turystów, ale przede wszystkim o moc wiary dla tych, którzy będą wprowadzali ludzi w piękno tego świata – mówił metropolita.

 

Ks. Rafał Jurczasiak na zakończenie podziękował arcybiskupowi za przewodniczenie Eucharystii i wygłoszone słowo oraz zaprosił zebranych na dalszą część uroczystości. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Fliskaów, Jerzy Regiec, przypomniał, że w tym roku przypada 90. rocznica powołania organizacji. Podziękował arcybiskupowi za obecność i poprosił o poświęcenie łodzi oraz udzielenie błogosławieństwa zebranym. Metropolita otrzymał flisacką kamizelkę, która ma przypominać o wdzięcznych flisakach pienińskich. – To piękne i wspaniałe rzeczy, oddające szczególną wrażliwość na piękno ludzi mieszających w tej części naszej Ojczyzny, co widać w śpiewach, poezji, malarstwie, ale także w pięknych strojach – powiedział arcybiskup.

 

Druga część uroczystości odbyła się przy przystani początkowej spływu. Arcybiskup poświęcił flisackie łódki wodą zaczerpniętą z Dunajca.

 

 

 

źródło: Archidiecezja Krakowska

 

 

GALERIA

Przeglądanie zdjęć jest możliwe na dwa sposoby. Przewijanie strzałkami obok dużego zdjęcia, lub kliknięcie w duże zdjęcie i przeglądanie zdjęć w pełnym rozmiarze.

Czytaj również...

Napisz do nas

redakcja@sieprawinfo.pl

10 czerwca 2024
Co to jest  Barszcz Sosnowskiego? Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) to niebezpieczna dla zdrowia,
09 czerwca 2024
Wiślana trasa rowerowa: Kraków, Tyniec , Skawina i dalej (wideo)

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi