Konsekracja kościoła św. Jana Chrzciciela w Polance

26 czerwca 2022

Dzisiaj możecie cieszyć się, że ten budynek zostanie oddany całkowicie i uroczyście we władanie samego Boga. W ten sposób kamienie tej budowli, wszystko co ją stanowi, będzie szczególną własnością jedynego Boga – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie poświęcenia kościoła św. Jana Chrzciciela w Polance.

 

Komentując liturgię Słowa przeznaczoną na uroczystość poświęcenia świątyni abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na naród wybrany, który powróciwszy z niewoli babilońskiej – pod wpływem Słowa Bożego – postanowił odbudować świątynię w Jerozolimie. Namiestnik Nehemiasz nazywał ten moment nowym początkiem, dniem odnowy ducha.

 

 

HOMILJA, POŚWIĘCENIE KOŚCIOŁA W POLANCE

 

Wasz zapał sprawił, że potrzeba było zaledwie dwóch lat, aby wznieść zarysy tego kościoła. A później przez kolejne lata wnętrze i otoczenie kościoła ubogacać – mówił metropolita krakowski do parafian Polanki.

 

Dzisiaj możecie cieszyć się, że ten budynek zostanie oddany całkowicie i uroczyście we władanie samego Boga. W ten sposób kamienie tej budowli, wszystko co ją stanowi, będzie szczególną własnością jedynego Boga – dodawał zaznaczając, że kościół to nie tylko kamienie, ale także cała sfera ducha. Arcybiskup zwrócił uwagę, że oba te wymiary zostały podkreślone w pierwszym obrzędzie konsekracji świątyni, kiedy poświęcał zarówno ściany budynku, jak i przebywających w nim wiernych. – Jest szczególna jedność między żywym, duchowym Kościołem, który chce gromadzić się na wspólne chwalenie Boga w tym samym budynku, który na mocy konsekracji staje się świątynią Boga – mówił abp Marek Jędraszewski.

 

Kończąc, metropolita krakowski wyraził wdzięczność wszystkim parafianom, którzy od 32 lat są świadkami wznoszenia poświęconej dziś świątyni i przyczynili się do jej wybudowania – ofiarami materialnymi i duchowymi. – Jestem głęboko przekonany, że Pan Bóg wam za to wynagrodzi (…). Bóg wam zapłać, drodzy siostry i bracia, za ten dom wzniesiony ku chwale Najwyższego – powiedział arcybiskup.

 

Kaplica św. Jana Chrzciciela w Polance powstała w latach 1990-1992, jako kaplica filialna parafii Narodzenia NMP w Myślenicach. Później przez wiele lat świątynia była wyposażana. W 2007 r. kard. Stanisław Dziwisz erygował w Polance parafię.

 

źródło: Archidiecezja Krakowska

 

 

GALERIA

Czytaj również...

Napisz do nas

redakcja@sieprawinfo.pl

11 września 2023
Pustynia Błędowska to niewątpliwie jedna z większych ciekawostek przyrodniczych i krajobrazowych w Polsce, na
08 września 2023
Jeśli pójdziesz na wybory, to na kogo będziesz głosował (a ). Zapraszamy do udziału

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi