Celem jest poprawa bezpieczeństwa

 

Ze względu na duże natężenie ruchu i ograniczoną widoczność na tym fragmencie dwujezdniowej DK7 Kraków - Myślenice, jest to miejsce wymagające zmian poprawiających bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych. Według danych z Generalnego Pomiaru Ruchu (GPR) 2020/2021, na tym odcinku średnio przemieszcza się 57 473 pojazdów na dobę. W godzinach szczytów komunikacyjnych, ferii zimowych czy wyjazdów świątecznych liczba pojazdów znacznie wzrasta i tworzą się zatory. 

 

W latach 2016-2021 na DK7 w Gaju miało miejsce osiem wypadków, w których zginęła jedna osoba, a 11 zostało rannych. Wypadki w tym miejscu to głównie boczne zderzenie się pojazdów w ruchu, najechanie na pieszego lub najechanie na barierę ochronną. Powstanie bezkolizyjnego węzła diametralnie zmieni sytuację wszystkich uczestników ruchu, poprawiając bezpieczeństwo i komfort poruszania się. 

 

Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm EUROVIA Polska (lider) oraz Nowak-Mosty (partner). 

Na realizację robót wykonawca ma 11 miesięcy (nie uwzględnia to okresu zimowego między 15 grudnia a 15 marca). 

 

Koszt inwestycji wynosi prawie 32 mln zł.  

 

 

Kalendarium

 

25 października 2019 r. - podpisaliśmy umowę na realizację inwestycji w systemie Projektuj i buduj 

20 lipca 2021 r. - złożony został wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) do Wojewody Małopolskiego 

6 października 2022 r. - Wojewoda Małopolski wydał decyzję ZRID 

10 października 2022 r. - nastąpiło przekazanie placu budowy wykonawcy 

 

Źródło informacji: GDDKiA

Czytaj również...

10 października 2022

Można rozpoczynać budowę węzła w Gaju na DK7, plac budowy przekazany wykonawcy

Przekazaliśmy plac budowy wykonawcy w poniedziałek 10 października 2022 r., co oznacza, że może on rozpoczynać budowę węzła drogowego w Gaju.

 

Węzeł zastąpi skrzyżowanie zlokalizowane na poziomie drogi krajowej nr 7 z drogami powiatowymi, ulicami Widokową i Zadziele. Poprawi się dzięki temu bezpieczeństwo w miejscu, gdzie natężeniu ruchu przekracza 57 tys. pojazdów na dobę.

 

Zakres inwestycji

W ramach inwestycji powstanie wiadukt drogowy nad DK7 o długości ok. 122 m. Jego część stanowić będzie ciąg pieszy, umożliwiający bezkolizyjne przemieszczanie się nad DK7 (Zakopianka) w ciągu ulic Zadziele i Widokowa. Wybudowane zostaną pasy włączania wzdłuż DK7 w kierunku Krakowa i Myślenic oraz chodniki o długości 750 m. Przebudowane zostaną też istniejące sieci uzbrojenia terenu. Nowa kanalizacja deszczowa odprowadzi wody opadowe z wiaduktu i przyległego terenu. 

Napisz do nas

redakcja@sieprawinfo.pl

14 maja 2024
Wycieczka na Górę Żar (foto/wideo)
14 maja 2024
Policjanci z Komisariatu Policji w Świątnikach Górnych ustalili i zatrzymali 19-latka, odpowiedzialnego za celowe

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi