Jak to wygląda w praktyce? 

 

Oszust dzwoni do danej osoby i podając się za pracownika banku lub osobę reprezentująca inną instytucję finansową informuje o niepokojących transferach pieniężnych na koncie ofiary. 

 

Aby zapobiec rzekomej kradzieży pieniędzy „konsultant” poleca wypłatę środków z naszego konta i przelanie ich na wskazany przez niego numer rachunku bankowego lub zainstalowanie specjalnego oprogramowania, dzięki któremu nie padniemy ofiarą takiego przestępstwa albo jak w opisanym poniżej przypadku – wygenerowaniu kodów BLIK i przekazaniu ich ”pracownikowi banku”.

 

Tego typu oszustwo miało ostatnio miejsce w Myślenicach, gdzie do mężczyzny zadzwoniła nieznana kobieta, podając się za pracownika banku. Numer telefonu, z którego dzwoniła świadczył, iż dzwoni z prawdziwego banku. 

 

„Konsultantka” poinformowała go, iż środki zgromadzone na jego rachunku bankowym są zagrożone. Mężczyzna, będąc przekonanym, że chroni swoje oszczędności przed przestępcami, wykonał polecenie nieznajomej i przelał środki na ,,bezpieczny” rachunek. W ten sposób stracił ponad 50 000 złotych

 

Na skutek szybkich działań policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach zatrzymane zostały dwie osoby, które pomagały oszukać mieszkańca Myślenic. 20 – letni obywatel Ukrainy i jego 21 – letnia wspólniczka zostali zatrzymani, a Sąd Rejonowy w Myślenicach zastosował dla nich 3 – miesięczny areszt. Sprawa jest rozwojowa.

 

Pamiętaj!

 

Nigdy nie przekazuj żadnej nieznanej  osobie, loginu i hasła do platform bankowości internetowej, danych karty płatniczej, lub numerów PIN czy kodów BLIK. Są to informacje poufne i mogą być tylko w posiadaniu ich użytkownika. Nikt nie ma prawa wymagać od nas ich podania, a prawdziwy przedstawiciel banku nigdy o to nie zapyta.

 

Nawet w sytuacji, w której zostaliśmy poinformowani o potencjalnym zagrożeniu np. próbie podjęcia środków z naszego rachunku bankowego przez nieznaną nam osobę, należy spokojnie przemyśleć, czy środki zgromadzone na rachunku naprawdę mogą być w niebezpieczeństwie, a może rozmowa prowadzona jest z oszustem.

 

 

 

 Źródło informacji: asp. Dawid Wietrzyk Oficer prasowy KPP w Myślenicach

Czytaj również...

12 grudnia 2023

Myśleniczanin oszukany metodą ,,na pracownika banku”. Dwie osoby w areszcie

Ostrzegamy przed oszustami, którzy podają się za pracowników banku.

Oszuści dzwonią do potencjalnej ofiary i przedstawiają się jako osoba reprezentująca bank, wyłudzają dane wrażliwe bądź nakłaniają nas do wykonania przelewu określonych kwot na wskazany rachunek bankowy. 

 

W ten sposób „czyszczą” nasze konta albo zaciągają w naszym imieniu kredyty gotówkowe. Niestety boleśnie przekonał się o tym mieszkaniec Myślenic, z którego rachunku bankowego „wyparowało” ponad 50 000 zł. Policja natrafiła na trop oszustów, którzy są już w areszcie.

 

Co pewien czas myśleniccy policjanci informowani są o przypadkach oszustw metodą „na pracownika banku”. Zgłoszenia pochodzą najczęściej od samych poszkodowanych. 

Napisz do nas

redakcja@sieprawinfo.pl

13 kwietnia 2024
W Sieprawiu na ulicy Galicyjskiej doszło do wypadku z udziałem motocyklisty oraz samochodu osobowego.
08 kwietnia 2024
  Na wójta Gniny Siepraw, ponownie wybrany został Tadeusz Pitala.

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi