Ratunek przyszedł w ostatniej chwili. Myśleniccy policjanci uratowali życie 63-latkowi

03 stycznia 2022

Sierżant sztabowy Sławomir Kutryba i sierżant sztabowy Artur Łętocha uratowali 63-latka z gminy Pcim. Podczas interwencji znaleźli go nieprzytomnego, z głową w wodzie. Dzięki podjętej na czas skutecznej resuscytacji poszkodowany odzyskał przytomność i trafił pod opiekę lekarzy.

 

1 stycznia 2022 roku, o godzinie 12:30 policjanci patrolujący ulice Myślenic dostali zgłoszenie o awanturze domowej w gminie Pcim. Gdy po kilku minutach dotarli na miejsce, w rozmowie z domownikami ustalili, że 63-letni awanturnik, wystraszony przyjazdem mundurowych uciekł z domu.

 

Rodzina sugerowała, że nietrzeźwy mężczyzna prawdopodobnie nie odszedł daleko i zapewne ukrywając się w pobliżu, oczekuje aż policjanci skończą czynności. 

 

Sierżant sztabowy Sławomir Kutryba i sierżant sztabowy Artur Łętocha postanowili poszukać mężczyzny, aby po zakończeniu interwencji i ich odjeździe nie dochodziło do kolejnych awantur.

 

Najpierw sprawdzili okolice domu i pomieszczenia gospodarcze, następnie poszerzyli krąg poszukiwań i przeszukiwali  tereny leśne nieopodal domostwa. Podczas sprawdzania terenu jeden z mundurowych dostrzegł mężczyznę leżącego pod stromym zboczem w potoku. Mężczyzna nie odpowiadał na wezwania, nie ruszał się. Policjanci szybko zbiegli ze skarpy. 

 

Okazało się, że mężczyzna leży z twarzą  zanurzoną w wodzie. Sierżant sztabowy Sławomir Kutryba i sierżant sztabowy Artur Łętocha wyciągnęli go z wody i sprawdzili czynności życiowe. 63-latek nie oddychał. Dodatkowo miał widoczny uraz głowy, liczne ślady krwi i zadrapania. Prawdopodobnie poślizgnął się, stoczył ze zbocza i uderzył głową o twarde podłoże, a wpadając do strumyka, stracił przytomność.  

 

Policjanci od razu przystąpili do akcji ratunkowej wykonując masaż serca, w czasie którego mężczyzna zaczął oddychać. By udrożnić drogi oddechowe, ułożyli go w pozycji bocznej ustalonej. Monitorowali czynności życiowe mężczyzny i zadbali o komfort termiczny do czasu przyjazdu załogi pogotowia ratunkowego. Kiedy na miejsce przyjechali ratownicy, wspólnymi siłami wydobyli poszkodowanego z trudnego leśnego terenu. Dzięki szybkiej i profesjonalnej reakcji policjantów nie doszło do tragedii. Przytomny 63-latek trafił pod opiekę lekarzy.

 

Pamiętajmy, że w przypadku nagłego zatrzymania krążenia wczesne rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanego. Nie bójmy się pomagać.

 

Oficer prasowy KPP w Myślenicach mł.asp. Dawid Wietrzyk

 

 

 

GALERIA

Czytaj również...

Napisz do nas

redakcja@sieprawinfo.pl

13 kwietnia 2024
W Sieprawiu na ulicy Galicyjskiej doszło do wypadku z udziałem motocyklisty oraz samochodu osobowego.
08 kwietnia 2024
  Na wójta Gniny Siepraw, ponownie wybrany został Tadeusz Pitala.

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi