27 października 2019
Rozmowy z gospodarzami gmin o zanieczyszczeniu powietrza

Aby walka o czyste powietrze w Małopolsce została wygrana, konieczne jest bliskie współdziałanie samorządów. Dlatego wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz rozpoczął rozmowy z gospodarzami poszczególnych gmin: najpierw podkrakowskiego „obwarzanka”, a potem kolejnych. W środę, 23 października odbyło się spotkanie z burmistrz gminy Świątniki Górne, panią Małgorzatą Duży.

 

Celem spotkań w podkrakowskich, a potem kolejnych gminach jest rozpoznanie i przedyskutowanie problemów, przed jakimi stają samorządy i mieszkańcy w kontekście działań zmierzających do poprawy jakości powietrza. To m.in. wymiana kotłów grzewczych na niskoemisyjne, ale także możliwość przyłączenia się do sieci ciepłowniczych, skorzystania z dofinansowań i ulg na inwestycje przyjazne środowisku, ale także system zgłoszeń, kontroli i kar wobec osób i instytucji nieprzestrzegających uchwały antysmogowej.

 

 

- Chcemy rozpoznać najważniejsze problemy i udzielić samorządom, jako Małopolska, wszelkiej pomocy jaka jest możliwa, aby walka z zanieczyszczeniem postępowała szybciej – mówi wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.

 

 

Obwarzanek to tylko początek: choć istnieje powszechne przekonanie, że po wprowadzeniu w Krakowie zaostrzonych norm uchwały antysmogowej największy problem stanowi wysoka emisja sąsiednich gmin, nasze dane pokazują, że problem jest bardziej złożony i znacznie szerszy. W ostatnich latach na terenie tzw. „obwarzanka krakowskiego” systematycznie wzrasta skala likwidacji „kopciuchów”. W 2018 roku zlikwidowano ich dwukrotnie więcej niż w roku 2017 (1883 szt. w 2018 r. i 917 szt. w 2017 r.) oraz sześciokrotnie więcej w stosunku do roku 2016 (297 szt.)

 

- dodaje wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

 

Gmina Świątniki Górne należy do „obwarzankowych” liderów – od roku 2013 zlikwidowano tu blisko 200 wysokoemisyjnych pieców. Spotkanie z burmistrz Małgorzatą Duży i ekodoradczynią Aleksandrą Piegzą było poświęcone m.in. problemom wymiany pozostałych urządzeń, w tym u osób dotkniętych tzw. ubóstwem energetycznym oraz systemowi kontroli.

 

 

źródło:Biuro Prasowe UMWM

 

Napisz do nas

redakcja@sieprawinfo.pl

05 maja 2024
Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach to długa na ponad 1000 metrów trasa spacerowa
04 maja 2024
Diabelski Kamień to ogromny głaz znajdujący się u wschodnich podnóży Grodziska (618 m) w

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi