Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Matki Boskiej Zielnej 

15 sierpnia 2021

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny  przypada 15 sierpnia, zwane jest również świętem Matki Boskiej Zielnej.

 

Tradycyjnie w tym dniu w kościołach w całej Polsce święci się bukiety. Ponieważ święto przypada w okresie żniw, do bukietów dodaje się również kłosy zbóż, dziękując w ten sposób za pomyślność w zbiorach.

 

 

Jak głosi legenda „po śmierci Najświętszej Marii Panny apostołowie trzeciego dnia ciała jej w grobie nie znaleźli, tylko same zioła i kwiaty”. I dlatego w dniu Matki Boskiej Zielnej, patronki ziemi i roślinności, w podziękowaniu za opiekę święcono niemal wszystko co w tym czasie kwitnie i owocuje.

 

Powszechnie wierzono, że bukiet poświęcony w kościele nabierał niezwykłych właściwości zabezpieczających i leczniczych. Zioła z niego wykorzystywano w leczeniu ludzi i zwierząt gospodarskich, okadzano nimi izbę i obejście dla ochrony przed burzą, pożarem i epidemią lub po to, by diabeł nie kusił. Poświęcone wiązanki przechowywano za świętymi obrazami, obok wianków z Bożego Ciała nad drzwiami wejściowymi, czy na ścianie frontowej, na strychu, w oborach koło okna, w sąsiekach stodoły. Zatknięte na polu chroniło przed piorunami i robakami, umieszczone w stodołach przed myszami.

 

Dziękujemy Panu Adamowi za nadesłane zdjęcia

 

 

GALERIA

Czytaj również...