Decyzja Rady Szkolnej Krajowej zmobilizowała gminę i kierownika szkoły do wysiłku na rzecz budowy nowego obiektu szkolnego. W 1909 roku zakupiono pół morgi pola i starano się o zasiłek na budowę z funduszu krajowego.
Po otrzymaniu dotacji w kwocie 1800 koron 17 sierpnia 1910 roku ruszyła budowa nowej szkoły, która została poświęcona i oddana do użytku społeczności wsi 17 września 1911 roku. Wykonawcą był Antoni Stachura ceglarz z Koźmic Wielkich, który wybudował budynek szybko lecz niefachowo. Brak izolacji, odwodnienia przyczynił się do tego, że już po trzech latach użytkowania trzeba było wymienić podłogi, gdyż zniszczył je grzyb, który w zastraszającym tempie szerzył się w budynku. Walkę z grzybem toczyli wszyscy późniejsi kierownicy szkoły.
Ciągłe konflikty między księdzem Kozikiem a nauczycielem doprowadziły do przeniesienia służbowego Józefa Pera do pracy w Karniowicach w 1913 roku, a posadę w 2-klasowej szkole w Czechówce otrzymali Wojciech i Maria Chwistkowie. Zagospodarowali oni teren przyszkolny zakładając sad i ogród warzywny, przeprowadzili pierwsze remonty podłóg w klasach, ogrodzili działkę szkolną.
Pierwsza wojna światowa nie ominęła Czechówki. W listopadzie 1914 roku w budynku szkolnym zamieszkali wyżsi rosyjscy dowódcy wojskowi i założono szpital. To prawdopodobnie uchroniło szkołę przed zniszczeniem. Jedynym śladem działań wojennych była dziura od kuli w murze od strony zachodniej.
Przez trudne lata wojenne nauczanie prowadziła Maria Chwistek z pomocą Stefanii Englischówny, ponieważ mąż pani Marii służył w wojsku, z którego powrócił dopiero w 1922 roku.Okres międzywojenny minął dosyć spokojnie. Do1929 roku w szkole pracowali Chwistkowie (przeniesieni później zostają do Bronowic Wielkich), a posadę kierownika szkoły objęła Kazimiera Schwormówna (zamężna Szymska). W czasie swojego długiego kierowania szkołą przeprowadziła remont ogrodzenia, studni, wymianę podłóg w mieszkaniu nauczycielskim i w jednej z sal, uzupełniła braki w sprzęcie i w pomocach. W pracy dydaktycznej wspomagała ją Kazimiera Kałużanka (zamężna Bielowa).Pani Kazimiera Szymska przeprowadziła szkołę przez trudny czas wojenny kiedy to z braku opału, ciepłej odzieży i obuwia szkołę zamykano w okresie zimowym, a płaca nauczycielska była wartości kwaterki masła.
W styczniu 1945 roku na trzy dni szkołę zajęli Niemcy, lecz już 18 stycznia po 2-godzinnych krwawych walkach nastąpił ich odwrót przed nacierającymi wojskami radzieckimi. Wieś była wolna i po uporządkowaniu szkoły już 5 lutego rozpoczęła sie nauka.
W roku szkolnym 1945/46 szkołę przemianowano na 7-klasowa szkołę II stopnia o trzech etatach nauczycielskich. Organizacja pracy była następująca: klasa I uczy sie osobno, II łączona jest z III, IV z V, VI z VII. Do pracy zostały zamianowane Eleonora Cygan i Helena Hajdukiewicz. Ponieważ szkoła dysponowała tylko 2 salami lekcyjnymi wynajęto trzecią salę u Henryka Cygana "Pod dzwonkiem". W szkole zorganizowano nową bibliotekę szkolną, nauczyciele oprócz uczenia dzieci prowadzili kursy czytania i pisania dla dorosłych,
W roku szkolnym 1947/48 z powodu braków kadrowych w szkole było tylko 6 klas. Uczniowie klasy VII uczęszczali do Sieprawia lub Nowej Wsi. Dopiero w 1950 roku uruchomiono naukę w klasie VII po przyjściu do pracy Edwarda Gibały.28 września 1950 roku Kazimiera Szymska, wieloletni kierownik szkoły, została przeniesioną na własną prośbę do Podstolic, a kierownictwo powierzono Eleonorze Cygan, która kierowała szkołą do 1967 roku kiedy to przeszła na emeryturę. W latach 50-tych w szkole przeprowadzono remonty sal lekcyjnych, upiększono otoczenie szkoły. Przybywa jedna sala lekcyjna tzw. " mała klasa" urządzona z jednego pomieszczenia mieszkania kierowniczki. W tym okresie w szkole pracują: N. Chwastek, J. Chmielek,J. Mrugała, A. Oleksy, M. Woźniczka, J. Machna.W latach 60-tych nastąpił wielki wzrost liczby uczniów (206 w 1964 roku) i dlatego konieczne było podnajmowanie izb u gospodarzy (u Sudrów i Leśniaków) aby zlikwidować 3-zmianowość. Od 1966 roku szkoła staje się 8-klasową szkołą podstawową. Grono podagogiczne tworzą wtedy: E. Cygan, J. Pokrywa, J. Włodarczyk, A. Rusek, E. Gibała, St. Potoniec.
W 1967 roku po przejściu na emeryturę pani Eleonory Cygan kierownikiem szkoły został Edward Gibała, pozostając na tym stanowisku do 1972 roku.W roku szkolnym 1972/73 w związku z przeprowadzoną reformą szkolnictwa szkoła staje się filią Szkoły Zbiorczej w Sieprawiu. Kierownikiem szkoły została Maria Zielińska, która prowadziła placówkę do 1989 roku. Ponieważ grzyb czynił spustoszenie, zarówno w salach lekcyjnych jak i w mieszkaniu kierownika, rozpoczęto więc remont kapitalny budynku - wymieniono zbutwiałe części więźby dachowej i położono nową dachówkę, osuszono i wymalowano sale, otynkowano budynek i zrobiono chodnik od strony wschodniej.W latach 80-tych podczas kolejnego remontu dociągnięto wodę bieżącą do budynku i dobudowano wewnętrzne sanitariaty.
Po odejściu na emeryturę Marii Zielińskiej dyrektorem została Anna Fołda, która kieruje szkołą obecnie. Dzięki przychylności Rady Gminy w 1992 roku rozpoczęto budowę nowego budynku szkolnego. Prace zakończone zostały z początkiem 1994 roku i 14 lutego w obecności władz samorządowych, oświatowych, kościelnych, a także mieszkańców wsi dokonano poświęcenia i otwarcia nowego budynku.
Przez kilka lat szkoła była 8-klasową placówką, o obecnie w związku z reformą szkolnictwa zmieniono ją na 6-klasową z oddziałem przedszkolnym. Od września 2007r. po odejściu na emeryturę pani mgr Anny Fołdy funkcję dyrektora szkoły objęła pani mgr Anna Radzik.
W roku 2008 szkole zostało nadanie imię im. Świętego Brata Alberta.
Dwa lata później, w roku 2010, uroczyście otwarto i poświęcono salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej w Czechówce. Mszę Świętą celebrował ks. prałat Piotr Kluska a poświęcenia sali dokonał ks. Zbigniew Płachta.
W roku 2010 uruchomiono również nowy oddział przedszkolny, stwarzając tym samy nowe możliwości w Czechówce. Uruchomienie oddziału poprzedzone były w okresie wakacji remontem szkoły oraz wykonaniem prac adaptacyjnych na cele oddziału przedszkolnego.
W czerwcu 2012 r. funkcję dyrektora szkoły przejęła Pani Stanisława Kasprzycka.
We wrześniu 2013 roku w szkole ruszyły dodatkowe oddziały przedszkolne- obecnie istnieją 3 grupy. W szkole uruchomiono również świetlice szkolną działająco codziennie do godziny 15.30.
Źródło: Szkoła Podstawowa W Czechówce
GALERIA
Czytaj również...
redakcja@sieprawinfo.pl
Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.
Aktualności
Jesteśmy najlepsi