Otrzymaliśmy już kilka informacji od mieszkańców ul. Długiej oraz Dębowej. Chodzi notoryczne latanie dronem nad prywatnymi posesjami, mało tego sprawa nie dotyczy jakiegoś przypadkowego przelotu lecz tzw. zawisu nad posesjami i obserwowaniu mieszkańców.

 

Mieszkam na ulicy Długiej i wraz z sąsiadami mamy problem odnośnie drona. Ktoś cały czas lata nad domami, potrafi zawisnąć na dłuższy czas i obserwować co się dzieje i to dzień w dzień. 

 

Problem dotyczy ul. Długiej oraz Dębowej , i jak piszą mieszkańcy takie zachowanie operatora jest dla nich męczące i uciążliwe.

 

REKLAMA

 

Zerknijmy zatem do Rozdziału 3 zatytułowanego „Odpowiedzialność”, znajdziemy go zarówno w Załączniku 1 (dla amatorów) jak i w Załączniku 2 (dla operatorów z UAVO) do rozporządzenia zmieniającego z 8 sierpnia 2016 r.

 

 

Już z powyższego wynika, że osoba latająca dronem nad czyjąś posiadłością musi unikać zakłócania spokoju osób, które w ten sposób mogę odebrać latanie dronem nad ich głową.

 

Co więcej – każdy lot jest obarczony ryzykiem upadku drona, więc narażanie osób trzecich na szkodę w jakimś stopniu jest wpisane w loty nad czyjąś własnością.Niestety (dla operatora) „zakłócanie spokoju i porządku” jak i „narażanie na szkodę” daje dość duże możliwości interpretacji zarówno przez samego właściciela nieruchomości, domu czy działki jak i przez policję, która – wezwana na miejsce – będzie oceniać całą sytuację. Ostatecznie sprawę może rozpatrywać również sam sąd.

 

Temat latania dronami – latającymi modelami zdalnie sterowanymi – nad cudzym domem, działką czy jakąkolwiek nieruchomością od dawna wzbudza sporo kontrowersji. Niby przestrzeń powietrzna jest wspólna dla wszystkich. Niby własność działki dotyczy jedynie gruntu i zabudowań na niej stojących. Wciąż jednak właściciel ma do dyspozycji kodeks cywilny, wykroczeń i karny by egzekwować swoje prawa, a operator ma obowiązki wynikające wprost z rozporządzenia dotyczącego zasad lotów dronów.

 

W wypadku, gdy nad posesją pojawia się dron, a mamy uzasadnione podejrzenie, że lot wykonywany jest bezprawnie, to najlepiej udać się na najbliższy posterunek policji i opisać ów stan faktyczny. Odpowiednie służby z pewnością zbadają, czy nie doszło do przestępstwa.

 

Latanie dronem a przestępstwo

 

Pilot drona, który niepokoi właściciela posesji, może również narazić się na odpowiedzialność na płaszczyźnie prawa wykroczeń lub prawa karnego. Jak stanowi art. 107 Kodeksu wykroczeń:

 

Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

 

Z kolei art. 190a Kodeksu karnego reguluje przestępstwo stalkingu

 

Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

 


GALERIA

REKLAMA

Czytaj również.....

13 czerwca 2021

Uporczywy problem z latającym dronem, mieszkańców ul. Długiej i Dębowej

Napisz do nas

redakcja@sieprawinfo.pl

22 kwietnia 2024
Stanisław Słomka jest lokalnym rzemieślnikiem, który od ponad 40 lat prowadzi swój warsztat. To
21 kwietnia 2024
Gromadząc się na Eucharystii, zobowiązujecie się do tego, by w swej codziennej niełatwej pracy

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi