Uroczystości odpustowe, ku czci bł. Anieli Salawy (fofo)

10 września 2021

W Sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu odbył się odpust ku czci bł. Anieli w 30. rocznicę jej beatyfikacji. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

 

Mówimy o niej mistyczka, tercjarka, a także służąca – zauważył na początku homilii arcybiskup. – Codziennie podejmowała ciężką pracę i wysiłek serca, aby swoje życie związać przez modlitwę i kontemplację z Panem Bogiem – kontynuował metropolita i przypomniał, że bł. Aniela Salawa była członkinią Arcybractwa Matki Bożej Nieustającej Pomocy u franciszkanów, a także Sodalicji Mariańskiej i Stowarzyszenia Sług Katolickich. W wieku 18 lat złożyła ślub czystości i wstąpiła do tercjarek przy Bazylice św. Franciszka w Krakowie, przyjmując imię Teresa. Po wybuchu I wojny światowej pomagała rannym żołnierzom i jeńcom, a także ubogim. – Jest przy niej Pan Jezus, który ją umacnia i chce się nią posługiwać, aby utwierdzić innych. Aniela została obdarzona darem jasnowidzenia – powiedział i przypomniał, że Błogosławiona bardzo ciężko chorowała, łącząc swoje cierpienia z Chrystusem. Miesiąc przed śmiercią napisała własnoręcznie „Akt ofiarowania się za Polskę”. 12 marca 1922 odeszła do wieczności, a w 1949 roku, na wniosek kard. Adama Stefana Sapiehy, rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny.

 

Arcybiskup przypomniał, że bł. Aniela pisała „Dziennik”, w którym notowała swoje duchowe przeżycia. Dała w nim wyraz zawierzenia, miłości do Boga, a także poczucia własnej godności, które wynikało z faktu stworzenia na Boży obraz i podobieństwo. Błogosławiona pisała: „Panie! Żyję, bo każesz; umrę, kiedy chcesz; zbaw mnie, bo możesz”.

 

 

Uroczystość beatyfikacyjna bł. Anieli odbyła się na Rynku Głównym w Krakowie 13 sierpnia 1991 r.

 

Jan Paweł II mówił w homilii o sytuacji ówczesnej Europy, która żyje tak jakby Boga nie było. –  Dziś zatraca się poczucie godności kobiety i mężczyzny, i tego, kim są w Bożym zamyśle. Najważniejsze jest to, by czynić, co się chce, wynosząc do godności absolutu wolność człowieka, jego zachcianki i przyjemności – wskazał metropolita, a ponownie odwołując się do słów papieża, podał przykład dwóch kobiet, św. Jadwigi i bł. Anieli, które w swoim życiu kierowały się wypełnianiem najważniejszych przykazań: miłości Boga i bliźniego. „Czyż całe dzieje świętości chrześcijańskiej, duchowości budowanej na ewangelicznym wzorze, nie wyrażają się w tym prostym zdaniu: «Służyć Bogu – to znaczy królować!»” – mówił papież.

 

 

Widzimy jak w prostym życiu bł. Anieli, przenikniętym modlitwą i służbą, tworzą jedno ukochanie Boga, umiłowanie Ojczyzny i służba drugiemu człowiekowi. Widzimy tę jedność i uwielbiamy Boga, który tak wiele potrafi dokonać w sercu otwartym na Jego prawdę i łaskę. Wysławiamy Boga w bł. Anieli Salawie! – podkreślił metropolita.

 

Pp Mszy św. wierni w uroczystej procesji przeszli z relikwiami bł. Anieli z sanktuarium do  kościoła pw. Michała Archanioła , gdzie zaśpiewali litanię do bł. Anieli, i odmówili modlitwę o jej  rychłą kanonizację.

 

 

Źródło informacji: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

 

 

GALERIA

Czytaj również...

Napisz do nas

redakcja@sieprawinfo.pl

22 kwietnia 2024
Stanisław Słomka jest lokalnym rzemieślnikiem, który od ponad 40 lat prowadzi swój warsztat. To
21 kwietnia 2024
Gromadząc się na Eucharystii, zobowiązujecie się do tego, by w swej codziennej niełatwej pracy

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi