W nocy 02 marca 2021 r. próbowano wejść do kościoła NNMP w Myślenicach, zniszczono zabytkowe epitafium

03 marca 2021

Informacja Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej

 

W związku z wieloma pytaniami o wczorajsze wydarzenie w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej pragnę poinformować:

 

Grupa 4 młodych ludzi dokonała profanacji miejsca świętego jakim jest świątynia oraz jej otoczenia (dawny cmentarz). W nocy 02 marca 2021 r. próbowano wejść do kościoła. 

 

Gdy sprawcom to się nie udało, zaczęto dewastować otoczenie świątyni i jej mury oraz zniszczono zabytkowe epitafium. 

 

Można również stwierdzić, że przeprowadzona akcja nie była przypadkiem. Młodzi ludzie nie tylko sprofanowali miejsce święte, ale jak widać na graniu z kamery monitoringu całe zdarzenie nagrywali telefonem komórkowy.

 

Policja zabezpieczyła ślady i  przyjęła zgłoszenie w tej sprawie.

 

 

ks. Łukasz Michalczewski Dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej

 

Myśleniccy Policjanci zatrzymali 4 osoby w wieku od 17 do 20 lat, które brały udział w uszkodzeniu zabytkowych płaskorzeźb Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej. Za popełnione przestępstwo grozi im kara pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat.

 

2 marca 2021 roku późnym wieczorem dyżurny Policji w Myślenicach otrzymał informację o uszkodzeniu zdobień ścian zewnętrznych Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej dokonanej przez grupę młodych ludzi, którzy zbiegli z miejsc zdarzenia. 
 
Na miejsce skierowań patrole i  sprawdzono  potencjalne drogi ucieczki sprawców. Sprawcy nie zostali jednak złapani. Następnie przyjęto oficjalne zgłoszenie, przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia, zabezpieczono nagrania monitoringu, które poddano analizie.  Aktualnie prowadzone są o  czynności wykrywcze zmierzające do ustalenia osób odpowiedzialnych za ten akt wandalizmu.  
 
Zdarzenie zakwalifikowano wstępnie jako uszkodzenie mienia o szczególnym znaczeniu dla kultury oraz obrazę uczuć religijnych. Za to przestępstwo  grozi kara pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat.
 
Dziś w toku intensywnych czynności śledczych zatrzymano 4 mieszkańców powiatu myślenickiego w wieku od 17 do 20 lat  (dwie kobiety i dwóch mężczyzn), którzy brali  udział w tym zdarzeniu – co wynika m.in. z zapisu monitoringu.  Rola poszczególnych osób w akcie dewastacji  zabytku jest aktualnie  weryfikowana.
 
Źródło: KPP Myślenice

 


GALERIA


         Czytaj również...