W nocy 02 marca 2021 r. próbowano wejść do kościoła NNMP w Myślenicach, zniszczono zabytkowe epitafium

03 marca 2021

Informacja Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej

 

W związku z wieloma pytaniami o wczorajsze wydarzenie w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej pragnę poinformować:

 

Grupa 4 młodych ludzi dokonała profanacji miejsca świętego jakim jest świątynia oraz jej otoczenia (dawny cmentarz). W nocy 02 marca 2021 r. próbowano wejść do kościoła. 

 

Gdy sprawcom to się nie udało, zaczęto dewastować otoczenie świątyni i jej mury oraz zniszczono zabytkowe epitafium. 

 

Można również stwierdzić, że przeprowadzona akcja nie była przypadkiem. Młodzi ludzie nie tylko sprofanowali miejsce święte, ale jak widać na graniu z kamery monitoringu całe zdarzenie nagrywali telefonem komórkowy.

 

Policja zabezpieczyła ślady i  przyjęła zgłoszenie w tej sprawie.

 

 

ks. Łukasz Michalczewski Dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej

 

Myśleniccy Policjanci zatrzymali 4 osoby w wieku od 17 do 20 lat, które brały udział w uszkodzeniu zabytkowych płaskorzeźb Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej. Za popełnione przestępstwo grozi im kara pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat.

 

2 marca 2021 roku późnym wieczorem dyżurny Policji w Myślenicach otrzymał informację o uszkodzeniu zdobień ścian zewnętrznych Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej dokonanej przez grupę młodych ludzi, którzy zbiegli z miejsc zdarzenia. 
 
Na miejsce skierowań patrole i  sprawdzono  potencjalne drogi ucieczki sprawców. Sprawcy nie zostali jednak złapani. Następnie przyjęto oficjalne zgłoszenie, przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia, zabezpieczono nagrania monitoringu, które poddano analizie.  Aktualnie prowadzone są o  czynności wykrywcze zmierzające do ustalenia osób odpowiedzialnych za ten akt wandalizmu.  
 
Zdarzenie zakwalifikowano wstępnie jako uszkodzenie mienia o szczególnym znaczeniu dla kultury oraz obrazę uczuć religijnych. Za to przestępstwo  grozi kara pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat.
 
Dziś w toku intensywnych czynności śledczych zatrzymano 4 mieszkańców powiatu myślenickiego w wieku od 17 do 20 lat  (dwie kobiety i dwóch mężczyzn), którzy brali  udział w tym zdarzeniu – co wynika m.in. z zapisu monitoringu.  Rola poszczególnych osób w akcie dewastacji  zabytku jest aktualnie  weryfikowana.
 
Źródło: KPP Myślenice

 


GALERIA


         Czytaj również...

 

Napisz do nas

redakcja@sieprawinfo.pl

14 maja 2024
Wycieczka na Górę Żar (foto/wideo)
14 maja 2024
Policjanci z Komisariatu Policji w Świątnikach Górnych ustalili i zatrzymali 19-latka, odpowiedzialnego za celowe

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi