Wybierając się na niedzielną wycieczkę do Tyńca, możemy liczyć na sporo atrakcji, zwłaszcza tych związanych z wodą. Co prawda kąpiel w Wiśle jest prawdopodobnie zabroniona, ale popływać po niej możemy na różne sposoby.

 

Pierwszą zaletą jest odległość, 22 km z Sieprawia, to naprawdę bardzo blisko. Na miejscu działa wypożyczalnia rowerów wodnych, kajaków, kursuje również tzw. tramwaj wodny . 

 

Gdy ktoś dysponuje własnym sprzętem pływającym typu: łódka, motorówka czy skuter wodny, również może śmiało obrać kierunek na Tyniec. Dla większych jednostek jest specjalna rampa na której można wodować przyciągnięty sprzęt pływający.

 

Również dla rowerzystów jest sporo ścieżek ciągnących się wzdłuż Wisły. 

 

Turyści nieaktywni sportowo, mogą wybrać się na pieszą wędrówkę wiślanym bulwarami, jak również udać się do Opactwa Benedyktynów. Na miejscu działa mała gastronomia, gdzie możemy zjeść np.; kiełbaski z grilla, zapiekanki, bigos, flaki , popijając zimnym piwem, oczywiście jeśli nie prowadzimy samochodu.

 

Tyniec to również dobre miejsce dla miłośników ptaków, najwięcej jest oczywiście kaczek, można również zobaczyć kormorany, mewy oraz inne bliżej nieokreślone dla przeciętnej osoby gatunki. 

 

Na brzegach Wisły można zaobserwować sporą liczbę wędkarzy, czyli prawdopodobnie można tam coś złowić. Nam udało się zaobserwować tylko małe rybki pływające przy brzegu rzeki.

 

Minusów raczej nie zauważyliśmy, gdyby jednak komuś miejsce nie przypadło do gustu, zawsze może zawrócić, bo przecież przejechanie dwudziestu paru kilometrów, zajmie niecałe pół godziny.

 

Tyniec – dawna podkrakowska wieś, która w 1973 r. została włączona do Krakowa. Znajduje się w części zachodniej miasta, na prawym brzegu Wisły w Dzielnicy VIII Dębniki. Tyniec znany jest głównie dzięki klasztorowi benedyktynów, istniejącemu od 1044 roku, jednemu z najbogatszych i najważniejszych w Polsce.

 

Tyniec leży w odległości około 12 km na południowy zachód od centrum Krakowa, na prawym brzegu Wisły, pomiędzy wapiennymi wzniesieniami jurajskimi zwanymi Wzgórzami Tynieckimi. Są to: Góra Klasztorna (233 m), Grodzisko (280 m), Duża Kowodrza (261 m), Bogucianka (270 m), Kozobica (282 m), Ostra Góra (284 m), Bukówka (269 m), Duża Biedzinka (229 m), Wielkanoc (260 m), Wielogóra (ok. 257 m) oraz najwyższe Guminek (294 m).

 

 

W pobliżu Tyńca znajduje się przełom Wisły zwany Bramą Tyniecką oraz stepowy Rezerwat przyrody Skołczanka utworzony w 1957 roku. Bije Źródło Świętojańskie, będące jedynym tego typu pomnikiem przyrody na terenie Krakowa.

 

Od północy Tyniec graniczy z Piekarami, od północnego wschodu z Kostrzem, od wschodu ze Skotnikami, od południowego wschodu z Sidziną, od południa z Samborkiem (który od początku lat 50. XX w. jest częścią Skawiny), północną i zachodnią granicę stanowi rzeka Wisła, która od zachodu oddziela Tyniec od Ściejowic. Osada tyniecka była położona przy dawnym trakcie handlowym, który prowadził z Krakowa przez Oświęcim na Morawy i do Czech.

 

W Tyńcu przez setki lat funkcjonowała naturalna przeprawa przez Wisłę.

 

GALERIA


         Czytaj również...

 

02 sierpnia 2020

Wycieczka do Tyńca, czy warto się tam wybrać ?

Napisz do nas

redakcja@sieprawinfo.pl

22 kwietnia 2024
Stanisław Słomka jest lokalnym rzemieślnikiem, który od ponad 40 lat prowadzi swój warsztat. To
21 kwietnia 2024
Gromadząc się na Eucharystii, zobowiązujecie się do tego, by w swej codziennej niełatwej pracy

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi