Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych (foto)

31 października 2021

Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych.

 

Od kilku dni na cmentarzach można zaobserwować wzmożony ruch. Robimy porządki zapalamy znicze, na nagrobkach zrobiło się kolorowo od wiązanek, bukietów oraz tradycyjnych chryzantem

 

Jak wszyscy pamiętamy rok temu rząd ,,za pięć dwunasta’’ nakazał zamknięcie wszystkich cmentarzy w Polsce. 

 

Według oficjalnych informacji, rząd tego roku nie zamierza podejmować tak drastycznych kroków. 

 

Przed nami dni szczególne, uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.

 

Przez wszystkie cmentarze przejdą rzesze ludzi. Na grobach zapłoną znicze i pojawią się bukiety kwiatów. Będą to dni zadumy i refleksji i rozmyślania  nad życiem i śmiercią. Rozmyślania o bliskich nam osobach, których nie ma już wśród nas, lecz na zawsze pozostaną w naszych sercach.

 

Tak było rok temu

 

Ciszą cmentarną ukołysani z dala od życia i znoju, dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju. Nad nimi drzewa szumią cichutko, sypiąc pożółkłe liście, wielu z nich może żyło zbyt krótko, krócej niż zwykle trwa życie. Na grobach wieńce, na grobach kwiaty, wśród nich płomyki lśniące,- dowód pamięci tym, co w zaświaty odeszli w wiecznej rozłące. Dzisiaj ożywa ból przypomnienia widny w zadumie na twarzach, w myślach się jawi postać z imienia, wstaje z przeszłości cmentarza. Ileż to mogił po świecie całym w jesiennych mgłach spowitych, ileż tam ludzi legło wspaniałych, co wspięli się na szczyty życiowej sławy i powodzenia. Jedna ich dola na końcu. Wszystkich jednako przykrywa ziemia, każdemu świeca płonąca świeci na grobie przez tę godzinę, by znów na długo zagasnąć. A na cmentarze na powrót spłynie cisza i spokój, i ciemność.

 

Elżbieta DANISZEWSKA

 

Poniżej w galerii przedstawiamy zdjęcie z roku ubiegłego 2020.

 

GALERIA

Przeglądanie zdjęć jest możliwe na dwa sposoby. Przewijanie strzałkami obok dużego zdjęcia, lub kliknięcie w duże zdjęcie i przeglądanie zdjęć w pełnym rozmiarze.

Czytaj również...

Napisz do nas

redakcja@sieprawinfo.pl

15 kwietnia 2024
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach 12 kwietnia przeprowadzili na
13 kwietnia 2024
W Sieprawiu na ulicy Galicyjskiej doszło do wypadku z udziałem motocyklisty oraz samochodu osobowego.

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi